PROTOKOLL FRÅN SKOLRÅD 27 november 2018
Tema bedömning och betyg
PLATS: Konferensrummet
DATUM: Tisdag 27 november klockan 17.15-18.30
Närvarande: Maria Wiman, Susanne Hermansson, Daniel Björk,
Johanna Karlsson, Rickard
Lindgren, Anna Ekdal och Ingrid Ohlsson
Syftet med skolrådet är att det är en kanal för samverkan
mellan hem och skola,
föräldrainflytande, information samt föräldrautbildning.
Information från Anna:
Förra mötet beslutades att Skolrådet skulle ha ett tema vid
varje möte och denna kväll berättade
Anna om skolans kvalitetsarbete och de processer som är ett
verktyg för utvärdering, analys och
mål.
Mentorsprocessen talar om hur vi stöttar våra elever på
individnivå. Den handlar bl.a. om hur vi
skriver och använder den Individuella utvecklingsplanen (IUP),
åtgärdsprogram, hur vi genomför
utvecklingssamtal. Även hur kontakten med hemmet
organiseras.
Undervisningsprocessen talar om
1. Vad vi förankrar vår undervisning i: Kursplaner och
aktuell forskning.
2. Hur vi planerar undervisningen
3. Genomförandet. Hur lektionen startar, genomförs och dess
innehåll samt avslutas
4. Hur vi återkopplar så varje elev får veta hur väl man
lyckats i sitt arbete
5. Hur vi utvärderar lektionen eller arbetsområdet och hur
det gått med målet/ om eleverna
förstått innehållet.
6. Hur vi kontrollerar, dokumenterar och följer upp
elevernas utveckling, bl.a. med tester,
diagnoser,
bedömningsstöd och nationella prov.
7. Hur vi pedagoger sprider vår kunskap i det kollegiala
lärandet.
Anna visade en mycket bra, informativ film från Skolverket
som förklarar betygs och bedömning för
vårdnadshavare. Betyg - så funkar det 16 min.
Information från skola och fritids – vad är på gång?
Fritids
Rickard berättade om förändringen av organisationen på
fritids som nyligen genomförts. För att
skapa större lugn och bättre balans mellan avdelningarna har
fritidsbarn bytt grupp.
Man jobbar nu mycket med att lära känna varandra och skapa
trygghet i de nya konstellationerna.
Skapat den
Fritids arbetar liksom skolan med mål och de handlar bl.a.
om social utveckling och att fostra
barnen i ett demokratiskt förhållningssätt. Man arbetar
mycket med språkutveckling och
läsförståelse. Man stöttar skolan i de ämnesmål som är
aktuella när det är lämpligt.
Fritidsavdelningarna bjuder in till Drop-in-fika den 19
december. Då säljs hembakt fika och det blir
utställning av barnens skapande verksamhet.
Skola
Ingrid informerade om att kompisstödjarna kommit igång med
sitt arbete. De har presenterat sig i
klasserna och delade samtidigt ut ”Snällkalendern”. En
kalender från Friends där varje lucka
innehållet ett uppdrag som ger idéer till goda gärningar som
kan göra stor skillnad, få någon att
känna sig sedd och kanske starta en ny vänskap.
I åk 1-3 pågår arbetet med bedömningsstöd i svenska och
matematik. I åk 6 pågår muntliga
nationella proven.
Åk 3 har med hjälp av beviljade medel från Sörmlandsbanken
bokat en resa till Tekniska Museet i
Stockholm den 30 november. Resan är en del i ett arbete med
teknik i vardagen. Eleverna är
mycket förväntansfulla.
Onsdagen den 19 december har F-3 en pysseldag under
förmiddagen. Vid olika stationer får
eleverna göra olika skapande aktiviteter. Föräldrar är varmt
välkomna. Meddela mentor i förväg.
Den 20 december är det röda dagen och HSS. Då får man klä
sig i röda färger och faktiskt ha luva på
sig inomhus, bara den är röd. 😊 Hela skolan samlas och
sjunger traditionella sånger på
förmiddagen. Det brukar vara en härlig stund med mycket
sångglädje.
Terminsavslutningen har alla vårdnadshavare fått information
om via mejl.
Elevrådet
Klasserna har framfört önskemål om att flickorna ska ha
möjlighet att en dag i veckan spela fotboll
utan pojkar. Anledningen är att spelet stundtals blir hårt
och med mycket tävlings
_____________________________________________________________________
PROTOKOLL FRÅN SKOLRÅD 25 september 2018
Tema värdegrund
PLATS: Konferensrummet på övre plan med ingång från huvudentrén
DATUM: Tisdag 25 september klockan 17.15-18.30
Närvarande: Maria Wiman, Marie Hansson,Therese
Enoksson-Mrocsek, Daniel Björk, Britt-Louise Sager, Carina Lundgren- Mellberg,
Maria Ringgren, Jenny Sjöberg, Johanna Karlsson, Signe Dirke, Anna Ekdal och
Anki Eklund
Syftet med skolrådet är att det är en kanal för samverkan
mellan hem och skola, föräldrainflytande, information samt föräldrautbildning.
- Information från Anna:
Trygghetsteamets arbete
I trygghetsteamet ingår David, Isabelle, Angelica, Malin och
Anna E. De träffas en gång i veckan. Delar ur likabehandlingsplanen visades.
Händelserapporter
Elever och pedagoger lämnar in dessa och teamets arbete
utgår ifrån dem.
Skolans regler och konsekvenstrappa
Anna gick igenom skolans regler och konsekvenstrappan. I
konsekvenstrappans steg läggs tyngd vid att föräldrar kommer in i processen
tidigare än förut.
Kompisstödjarna
Förra årets modell har utvärderats och vi har nu beslutat
att välja ett nytt sätt.
Nu får barnen själva skriva en motivering om varför de tycker
de bör vara kompisstödjare. Teamet bestämmer vilka som får uppdraget.
Kompisstödjarnas uppdrag är att vara vuxnas extra ögon och öron i t.ex.
kapprum, omklädningsrum, matsal, på raster… De har även uppdrag att utföra i
klasserna, samt samverkar med rastaktivitetsgruppen. Kompisstödjararbetet har
inte kommit igång ännu.
Mellanrumsprocessen
Skolan har ett omfattande och detaljerat
dokument som utvärderas regelbundet. Syftet är att alla pedagoger ska agera så
lika som möjligt. T.ex. finns i omklädningsrummen till idrotten alltid en vuxen
per rum. Vi går i matled till maten, idrotten, slöjden m.m. Rutiner i
matsalen för att hämtande av mat och inlämnande av disk ska ske så lugnt
som möjligt. Tyst läsning startar varje dag i de flesta klasser, för att skapa
en lugn start på dagen. Struktur behövs för trygghet, säkerhet och lugn.
Anna vädjar till alla vårdnadshavare, vars barn inte har
morgonfritids och inte åker skolskjuts, att komma till skolan i så nära
anslutning till skolstart som möjligt. Skolan startar 8.00. Fritidspersonalen
som är ute från 7.30 har ansvar för fritidsbarn. Från 7.45 finns en lärare ute
som ansvarar för skolbarn som kommer tidigt.
Fråga från förälder ur trygghetssynpunkt: Hur många elever
skall en fritidspedagog ha ansvar för som mest? Skolan ansvarar för att
organisera och omorganisera, när det inte fungerar. Däremot finns regler kring
luftflöden och antal elever per specifikt rum.
- Frågor från
vårdnadshavare – inga i förväg anmälda frågor
- Information från skola
och fritids – vad är på gång?
Fritids 2-6 berättar att de är ute mycket nu. De arbetar med
stort fokus på gruppen och socialt samspel.
Fritids f-1 jobbar med olika teman, bondgården och vikingar.
Många av pedagogerna har gått Fritidslyftet där man just nu
fokuserar på språkutveckling och läsning. En följd av det är högläsning innan
eller under mellanmålet, samt läskorgar med böcker på varje avdelning.
I skolan arbetar man efter Kursplanernas innehåll och mål
och efter skolans “Röda tråd” i varje ämne och årskurs. Tex. NTA-lådor,
demokrati och valet.
- Elevrådet
Elevrådet leds av Helena Linder. De har hittills arbetat med
vilka stadgar som gäller vid möten, lärt sig hur representativ demokrati
fungerar och arbetat med likabehandlingsplanen. Planen finns i en enklare
variant, anpassad till elever.
- Övriga frågor:
Sista fredagen i månaden har vi utklädningsfredag. 26/10
halloween, 30/11 slips och fluga.
Klass 6 förbereder ett Halloweendisco i oktober-november,
troligtvis 26/10
Terminsavslutningen i december. Eleverna har 4 timmars
skoldag och äter lunch. Fackeltåg och avslutning i skolskogen som vanligt.
Därefter troligen HSS och någon form av lunch innan jullov. Utklädningstema rött.
- Nytt datum för nästa
skolråd
V.48 tisdag 27/11 kl. 17.15
På agendan: Undervisningsprocessen, bedömning och betyg
Sekreterare: Anki Eklund
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar